неділя, 2 березня 2014 р.

Особистісно-орієнтовний підхід до виховання громадянина


        

Берсіменко Тетяна  Григорівна,  вчитель  української  мови,  української  літератури  та  основ здоров'я  Маловисківської  загальноосвітньої  школи №4 І-ІІІ ступенів Маловисківського  району, Кіровоградської  області.
    Закінчила  Кіровоградський педагогічний інститут ім. О.С. Пушкіна у 1982 році,  за фахом – учитель української  мови та літератури, педагогічний  стаж - 34 роки, вчитель І категорії, нагороджена грамотою управління освіти і науки Кіровоградської  області державної адміністрації за високу результативність у роботі, високий професіоналізм, значний особистий внесок у справу навчання і виховання підростаючого покоління та грамотою Маловисківської районної ради (2007 р., 2009 р.).
             З 1989 року працюю у Маловисківській ЗШ №4 І-ІІІ ступенів вчителем української мови та літератури. Курс «Основи здоров'я» викладаю з  часу його впровадження  у шкільну практику. Досконало володію ефективними формами організації навчально-виховного процесу, широко впроваджую на своїх заняттях сучасні світні технології, які допомагають зробити процес пізнання цікавим, різноманітним, ефективним, демократичним.
    Організаторські здібності, талант педагога знайшли визнання в педагогічному, учнівському та батьківському колективах. Я досягла значних результатів у педагогічній діяльності.
      Ось уже 23 роки працюю в Маловисківській ЗШ №4 І-ІІІ ступенів вчителем української мови, української літератури та  основ здоров'я. Я людина, дисциплінована, відповідальна, турботлива, працьовита, цілеспрямована, наполеглива вчителька. На кожному уроці намагаюся зацікавити дітей.
               Виховання справжньої людини-громадянина України, гуманної, добропорядної, милосердної особистості – головне завдання, яке я ставлю .
     Організовую навчально-виховний процес так, щоб учні засвоювали широкий діапазон знань про людину, про її складний світ, використовую різні шляхи, норми і методи роботи глибокого пізнання людини. Протягом багатьох років дбаю  про те, щоб в кожному поколінні відтворити рідний народ: його філософію, широкий погляд на світ, культуру.
     Весь виховний  процес спрямовую на пізнання життя українського  народу своїх земляків у минулому та сьогоденні, щоб учні переживали, хвилювались, співчували, любили, ненавиділи, брали участь у примноженні народних традицій та звичаїв.
   Я глибоко продумую планування виховної діяльності  учнів, батьків, організовую роботу годин спілкування, свят.
  Під  час здійснення виховного  процесу використовую методи, що побудовані на формуванні особистісного підходу до громадянина; виховую словом рідної мови,стимулюю, заохочую, спонукаю дітей до виконання різних доручень, обов’язків. Проводжу дитячі ігри, забави.
     Готуючись до занять усвідомлюю значення теми, визначаю мету, підбираю матеріал з теми заняття, складаю план, залучаю учнів до активної творчої діяльності, даю доручення – завдання.
      Так систематично і цілеспрямовано стимулюю  діяльність учнів шляхом включення їх в активну творчу роботу, виробляю прагнення слідувати заповітом своїх предків дотримуватися норм і правил співжиття шанувати і любити Батька, Матір, Дідуся, свій Рід і Народ.
        Виховання дітей дуже відповідальна справа. Переді мною постає чимало складних і водночас важливих завдань. Як виростити гармонійну особливість, на які моральні цінності  зорієнтувати дитину? Як допомагати їй зберегти на все життя доброту, людяність, вірність своїм родинним витокам? Як підтримати допитливість школярів і зробити процес навчання для них цікавим і бажаним?  У сучасному житті для вирішення цих проблем  необхідний творчий пошук нових підходів, шляхів і змістовних форм у роботі з дітьми. Я прагну виховати справжнього патріота нашої держави.  Проводжу різні заняття «Доброта і милосердя», «Шануймо батька й неньку», «Як створити власний імідж», «Про закон і право», «Твоє ім'я - твій друг», «Дружний колектив: який він?», «Ввічливість окраса людської душі», «Я, родина і Україна», «Здоров'я і шкідливі звички», «Мистецтво спілкування».
         Моя навчально-виховна діяльність як класного керівника, полягає в тому, щоб розкрити розвиток кожної дитини, розвивати знання, уміння і навички, створити умови для нормального, духовного, розумового та фізичного вдосконалення.
            Здійснюю свою діяльність на виховання громадянина України, виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, виховую  в учнів повагу до Конституції України; державних символів України почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, виховую шанобливе ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, виховую свідоме ставлення до свого народу, виховую свідоме ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян.
       Одним з першочергових завдань класного керівника – поважати особистість кожного учня, його індивідуальні життєві цілі, запити й інтереси, створювати  сприятливі умови для його самовизначення і розвитку.
           Виховання дітей - дуже відповідальна справа.
          Виховання найважливіших якостей особистості учня на основі діяльності і відносин в умовах школи передбачає вміння інструментувати в системі виховання організацію життя учнівського колективу і колективну творчу діяльність. Одним із важливих компонентів організації  учнівського колективу є шкільні традиції.
  В своїй діяльності застосовую  систему превентивного виховання. Проводжу заходи спрямовані на попередження, подолання відхилень у поведінці учнів і запобігання розвитку різних форм їх асоціальної, аморальної поведінки, правопорушень, поганих звичок, статевих порушень та їх наслідків.
                   Багато разів проводила вечори «Україно ти моя молитва!», «Без верби й калини нема України», «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…», «Легендарна поетеса Маруся Чурай».
-         Диспути  «Видатні українські вчені», «Історія українського козацтва», «Про що розповідають календарі?»
-         Літературні вітальні, присвячені українським поетам і письменникам.
-         Театралізовані вистави:
                 « Український вертеп», «Українське весілля», «Українські вечорниці».
-         Читацькі конференції.
І головне пам’ятати: Людське в людині - то найбільша цінність, і дар цей треба берегти.
   В кожному учневі виховую особистість з ясно вираженим «Я», щоб учні чинили так, як  підказує їм совість,  по справедливості.
       У виховній роботі надаю перевагу схваленню, заохоченню, а це завжди додає учням впевненості в собі, розвиває відповідальність і бажання бути ще кращими.
          Я прогнозую, аналізую, організовую повсякденне життя та діяльність учнів свого класу. У роботі залучаю цікавий, пізнавальний матеріал. Кожен учень  має знайти справу до душі, відчути успіх, впевненість у собі. В своїй роботі використовую такі форми роботи.
-         Дискусії                                                                      - Рольові ігри        
-         Змагання                                                                    - Класні вогники
-         Художню творчість                                                  - Круглі столи
-         Рольові тренінги                                                       - Спортивні змагання                                                     
-         Психологічні задачі                                                  - Вікторини
-         Бесіди                                                                            - Олімпіади
-         Години спілкування                                                   - Тижні книги
-         Анкетування                                                                - Класні збори
-         Свята                                                                             - Усні журнали
-         Конкурси                                                                      - Диспути
-         Екскурсії                                                                       - Шефська робота
-         Ігри                                                                                 - Концерти
-         Акції                                                                                - Фестивалі
-         Вечори відпочинку                                                      - Музичні виставки
-         Години поезії                                                                - Змагання
-         Походи
     Завжди приймаю участь у загальношкільних заходах, проводжу індивідуальні бесіди з батьками, зустрічі з бабусями і дідусями.
     Застосовую методи виховного вияву (слово, переживання,діяльність, гра, психологічні вправи). Головними засобами впливу є слова, які викликають емоції. До цієї форми належать бесіди, дискусії, збори, години спілкування, конференції, лекції.
      Під час підготовки та проведення годин спілкування розширюю знання про суспільство, природу, техніку, людину. Сприяю становленню індивідуальності учня, його творчих здібностей.
     Активізую учнів до роботи предметних гуртків, в  роботу спортивних секцій ,проводжу роботу з обдарованими дітьми.
        
   Виховання – це передача від покоління до покоління життєвого досвіду, культури, моральних цінностей, утворених суспільством. Найкращим розумінням виховання є взаємодія педагога та учнів у процесі спільної діяльності, спрямованої на розвиток у вихованців кращих рис людини і громадянина.
     Одна з найголовніших умов – те, щоб людина, яка  відіграє значну роль у житті дитини, була переконана в її  можливостях.
     Взаємодія класного керівника та учнів – головне у налагодженні виховних стосунків, від яких багато в чому залежить успішність  діяльності всього педагогічного колективу, результативність  процесу, розвитку особистості та формування дитячого колективу.
       Школа покликана виховувати учнів. Випускник школи повинен навчатися, вчитися, жити, жити разом,  працювати і заробляти. Сьогоднішні діти надзвичайно інформовані в різних областях знань. Тепер вони зазнають інформаційного перенасичення, що має негативний характер і позначається не тільки на психічному, але й на фізичному здоров'ї школярів.
     Віки та епохи люди ламали голови над таємницями становлення особистості, дивом зростання наростків «я» під нестерпною спекою виливів, моделей, чітко визначених шляхів виховання та способів становлення.  Люди не народжуються, а стають тими, ким вони є.
     Сьогодні  головною метою школи є особистісно – орієнтовний  підхід до виховання громадянина.
      Пріоритетним  у вихованні є всебічний та гармонійний розвиток особистості, який здатний  до саморозвитку, самовиховання і самореалізації, у своїй діяльності  керуюся загальнолюдськими цінностями і  глибоко розумію  традиції свого народу.
      Складний процес виховання здійснюю за допомогою різноманітних форм роботи, вибір яких залежить від змісту та завдань  виховної роботи, вікових  особливостей дітей. Це психолого – педагогічні спостереження, анкетування, бесіди, виховні години, диспути, зустрічі , години спілкування, КВК, екскурсії, ярмарки, рольові ігри.
    Щоб виховати вільну,  творчу і повноцінну особистість, треба знати психологію кожної  дитини зокрема, розуміти кожний  прояв її психологічного життя, як в розгорнутій книжці читати її переживання.
       Головними завданнями роботи школи і сім'ї  є пропаганда педагогічних знань  з метою підвищення педагогічної грамотності батьків, організація заходів,  спрямованих на оволодіння батьками системою умінь, необхідних для організації  діяльності дитини дома. А форми роботи з батьками різні. Це і лекції, бесіди, «круглі столи», дискусії, родині свята , конкурси.
      Спираючись на світлі сторінки письменництва княжої доби , « Повчання дітям» Володимира   Мономаха, філософські погляди Григорія Сковороди народно – пісенну творчість українського народу, звичаї, традиції, твори геніальних педагогів, ставлять в основу загальнолюдські й національні вартості, виплекані протягом віків.
        Виховання – це творчість, це найвища коштовність, про яку
керівник повинен постійно дбати. А його праця – стежина, по якій людина піднімається до вершини морального благородства.
      Розвинене ставлення до іншої людини означає прагнення індивіда співпереживати  її радості й горю, бажання її зрозуміти,  всіляко сприяти досягненню нею морально значущих завдань у повсякденній діяльності.
            Я у своїй роботі керуюсь Конституцією України Національною дотримую розвитку освіти  України,  Конституцією про права дитини, Законами « Про освіту», « Про загальну середню освіту», іншими законодавчими  та нормативно  - правовими актами України. Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти (наказ МОН України від 06.09.2000 р.), регіональними програмами, нормативно – правовими актами.
      Успіх у навчанні – це стежка, що веде до того куточка дитячого серця, в якому горить вогник бажання бути гарним. Потрібно берегти цей вогник і цю стежку.
       Я плану, організовую і проводжу виховну та культурно – масову позаурочну діяльність з учнями. Вивчаю індивідуальні особливості, інтереси, нахили учнів, розповідаю громадські доручення, організовую і проводжу батьківські збори.

     Залучаю учнів до гуртків технічної і художньої творчості. Постійно підвищую свій професійний рівень, загальну культуру. Щоденно перевіряю відвідування учнями занять . Виховую повагу до людей, культурно – національних, духовних, історичних цінностей України, організовую лекції, бесіди, диспути зустрічі. Щоденно проводжу роботу с тими, хто запізнюється та виявляю причини відсутності учнів; Організовую чергування учнів, контролюю зовнішній вигляд учнів, перевіряю щоденники, проводжу заходи за планом, відвідую уроки в класі, оформляю класний журнал,  відвідую та беру участь у семінарах класних керівників, проводжу батьківські збори.

Немає коментарів:

Дописати коментар